مسجد جامع خوزان

مسجد جامع خوزان

مسجد جامع خوزان

+ مسجد جامع خوزان، از بناهای تاریخی و مذهبی خمینی شهر است که دارای پیشینه ای هفتصدساله می باشد. این مسجد که در در محله خوزان و کهندژ از نواحی قدیمی شهرستان خمینی شهر واقع شده است، در قرن هشتم هجری در زمان ایلخانان مغول  ساخته شده است. ساخته شده است. این مسجد از نوع مساجد چهار ایوان با حیاط مربع است که در هر ضلع آن ایوانی قرار دارد.

بر روی این اثر معماری پربها در دوران صفوی، تغییرات زیادی انجام گرفته و قسمت هایی به آن افزوده شده است.  در دوره صفوی (1086ه.ق)تعمیرات و الحاقات بسیاری در این بنا انجام میشود از جمله این تعمیرات و الحاقات ایجاد مناره و گلدسته بر روی جزرهای ایوان جنوبی و نقاشی های تزئینی با نقوش گل و تٌبه و اسلیمی در زیر نیم طاقهای چهار ایوان اصلی صحن حیاط است. در دوره قاجار نیز شبستان (بیت الشتاء) ضلع غربی مسجد گسترش یافته و مورد تعمیر قرار گرفته است. از سایر ویژگیهای این بنا مقرنس کاری و قطار بندی، بهمراه گچبری و تزئینات معقلی و کاشکاری و مشبک گچی و آجری با ستونهای سنگی تراش در قسمت شبستان اشاره کرد.

 

شبستان مسجد در عقب ایوان باختری واقع و دارای بیست ستون سنگی به ارتفاع تقریبی 2 متر از سنگ پارسی است و به وسیله قطعاتی از سنگ مرمر شفاف، از بالا کسب نور می کند. در حال حاضر، هیچ کتیبه‌ای در مسجد وجود ندارد و تنها سنگابی با کتیبه‌ای مورخ رمضان 1108هـ . ق، وقف حاجی حیدر، دیده می ‌شود. مردم سده معتقدند که این مسجد را امام حسن بنا کرده و در آن نمازگزارده است و به همین خاطر مسجد امام حسن نیز خوانده می ‌شود.

گفته می شود قبل از احداث مسجد امکان وجود آتشکده ساسانی در محوطه وجود داشته است که بعد از ورود اسلام به خوزان به مسجد تبدیل شده است، شیوه معماری آن را به قرن هشتم هجری نسبت می دهند و آثار فعلی و تزئینات آن به عهد صفویه نسبت داده می شود. گفتنی است این بنا سالم بوده و در طول سال هم در آن نماز و مراسمات مذهبی برگزار می شود. این بنای با ارزش و نفیس در سال 1375 هجری شمسی توسط اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان و با همکاری امام جماعت مسجد پس از تهیه نقشه های معماری و تعمیرات اساسی به شماره1721به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

 

منبع :